Határtalanul 2024.05.07-10-ig

Cifra körút Észak Erdélyben 

Program képekkel

1. nap: Nagyvárad, Bánffyhunyad, Kalotaszeg

Nagyvárad: városnézés a szecessziós épületekkel büszkélkedő "Pece-parti Párizsban". A városközpontban megtekintettük az Ady Endre Múzeumot, az Emke kávéházat, ahol Ady Lédával ismerkedett meg. Az EMKE közelében található a Nagyváradi Napló épülete, ahol Ady dolgozott és az Ady Endre Gimnázium is. Megismerkedtünk Nagyvárad más nevezetességeivel is. Láttuk a nagyváradi nagy íróknak, a Holnaposoknak élethű szoborcsoportját is a sétálóutcán. A Pece parton áll Szacsvay Imre, a szabadságharc vértanújának szobra, kinek, mint a feliraton olvashattuk, "csak egy tollvonás volt a bűne" (a Függetlenségi nyilatkozat aláírása). Nagyvárad a Lovagkirály, "Isten atlétája", Szent László városa. Itt helyezték örök nyugalomra is. Sírja a gyönyörűen felújított várban, Erdély kapujának és elsődleges nyugati végvárának belterületén található. Szent László életéhez számos legenda fűződik, ezekről is megemlékeztünk nagyszerű lovasszobránál a lenyűgöző székesegyház és Püspöki Palota mellett. A Püspöki Palotában van Szent László ereklyetartója, azaz hermája is, melyben koponya ereklyéjét őrzik – ezt is láttuk.  Sétáltunk a közeli Petőfi-parkban. Bethlen Gábor szobránál az Erdély aranykorát megtekintő fejedelemről tanultunk, és Petőfi életének Nagyváradhoz kötödő epizódjára emlékeztünk. Következő megállónk Bánffyhunyad, ahol megtekintettük Kalotaszeg legnagyobb, 13. századi festett kazettás mennyezetű református templomát. Megálltunk Erdély kapujában, a Király-hágón.

Első nap képei

2. nap: Kincses Kolozsvár, a Tordai-hasadék és a Tordai sóbánya

Városnéző séta volt Kolozsvárott: Mátyás király szülőháza, Szarvas-ház - itt Heltai Gáspár nyomdája működött, Ferences templom, Szt. Mihály székesegyház, Mátyás szoborcsoport, Rhédey-palota, Bánffy-palota, Farkas utca, Szabó bástya.  Ezután Erdély legnagyobb sóbányájának lenyűgöző föld alatti világát tekintettük meg, majd a Tordai-hasadékban tettünk túrát.

Második nap képei 

3. nap: A Zsibói bölény kastélya, a Sárkányok kertje, Bódi-tó, világörökség fatemplom

Zsibón a Wesselényiek csodálatos kastélyának parkjában lenyűgöző botanikus kertet és a Tropicariumot szemléltük meg. Nagy akváriumok is láthatók voltak itt. A Sárkányok kertje nevű természeti képződmény gigantikus sziklatüskéiben gyönyörködtünk alul- és felülnézetből is, és sétát tettünk ebben a furcsa világban. Kirándulást tettünk a festői környezetben fekvő Bódi-tóhoz. Nyárfáson megszemléltük az Unesco Világörökség részét képező máramarosi fatemplomok egyik leggyönyörűbbikét. Az ortodox templom 1721-ben, egyetlen szög felhasználása nélkül épült, 54 méter magas tornya 1996-ig Európa legmagasabb fatornya volt.

Harmadik nap képei 

4. nap: Koltó: Petőfi-kastély, Nagybánya, Nagykároly: Károlyi-kastély

A Teleki-kastély, Petőfi és Szendrey Júlia mézesheteinek helyszíne nem hiányozhatott programunkból, szíves helyi tárlatvezetés mellett. Innen Máramaros megye székhelyére, Nagybányára utaztunk, melyet II. Géza királyunk alapított. Belvárosi sétánk során ellátogattunk a Szent István toronyhoz, a csodálatos református templomhoz és a főtéren álló Erzsébet-házhoz, amely Nagybánya legrégebbi épülete. A XIX. század első éveiben épült az Arany Sas Fogadónál ismét Petőfire és kedvesére emlékeztünk, akik egy keréktörés végett nem jutottak el Koltóra, és mézesheteik közepette egy éjszakára ebben a fogadóban maradtak. Nagykároly volt a következő úticélunk. A magyar többségű, 20 ezer lakosú partiumi városban megtekintettük a Kárpát-medence egyik legszebb kastélyát, a Loire-völgyi kastélyok mintájára épült, felújított Károlyi-kastélyt; Kaffka Margit szülőházát; a városhoz több szálon kötődő Petőfi Sándor szobrát. Sétáltunk a gyönyörű kastélyparkban. Hazautaztunk.

Negyedik nap képei